Mona Lisa portretas

Monos Lizos paveikslo paslaptys

Kultūra

Labai dažnai užduodamas vienas klausimas: Kodėl Monos Lizos paveikslas toks garsus? Iš pirmo žvilgsnio žymaus dailininko Leonardo da Vinčio nutapyta Mona Liza atrodo kaip dar vienas paprastas moters portretas.

Šis meno kūrinys buvo sukurtas 1503-1519 m. Paveiksle pavaizduota moteris rudomis akimis, tamsiais plaukais, didele kakta ir plačiu smakru. Moteris paveiksle sėdi rankomis atsirėmusi į kėdės porankį. Paveiksle vaizduojamas labai natūralus fonas: medžiai, kalvos, keliai ir upės.

Nors atrodo paprastas, šis paveikslo šedevras sukėlė revoliuciją portretų kūrimo įgūdžiuose ir mene. Paveikslo fone taip pat vaizduojamas dramatiškas ir įvairus kraštovaizdis.

Paklauskite visuomenės, kokie, jų nuomone, yra išskirtiniai Monos Lizos portreto bruožai, ir jie ne kartą atsakys, kad tai charizmatiškas žvilgsnis ir paslaptinga šypsena.

„Ar šypsaisi, kad suviliotum naują meilužį, Mona Liza?“ – tai eilutė, kurią Kingas Cole’as nuolat niūniavo 1950 m. parašytoje kritikų išliaupsintoje dainoje. Kita užburiančiai graži dainos eilutė: „O gal taip slepiama sudaužyta širdis?“.

Atidžiai įsižiūrėjus galima pastebėti, kad jos veide labai nežymiai matoma šypsena, kuri net neperteikia jokios konkrečios emocijos. Tačiau paveikslą nuo bandos skiria tai, kad Leonardas buvo sukūręs panašių portretų.

Tačiau šis yra itin populiarus genialių meno šedevrų istorijoje.


Menininkas ir mokslininkas

Pasakojimas apie šį šedevrą padeda iliustruoti, kodėl portretas pats savaime yra pribloškiantis. Monos Lizos kūrėjas Leonardas da Vinčis (Leonardo da Vinci) buvo dailininkas, turėjęs daug interesų.

Jį žavėjo ne tik įvairūs moksliniai atradimai, bet ir inžinerija. Baigęs tapyti Moną Lizą, jis apsistojo Milane ir Paryžiuje, kur studijavo anatomiją. Prieš išvykdamas iš Italijos 1516 m. jis taip pat buvo paskirtas architektūros patarėju.

Jis persikėlė į Prancūzijos kaimiškąją dalį. Todėl didžiąja dalimi visiškai atsisakė tapybos. Užuot tapęs, nemažai laiko praleido su karaliumi Pranciškumi I. Jis piešė vaizdingų peizažų ir švenčių eskizus, skirtus aukštuomenės šeimai.

Leonardui 1519 m. staiga mirus nuo mirtino insulto, Prancūzijos karališkoji karūna saugojo paveikslą. Meno kūrinys ir toliau buvo uždarytas karališkosios šeimos žinioje. Daugelį šimtmečių jis buvo saugomas nuo paprastų žmonių akių.

Kai atvyko Prancūzijos revoliucijos vadas Napoleonas Bonapartas, meno kūrinys jam pasirodė gana juokingas. Todėl 1804 m. jis pasiekė, kad Mona Liza būtų pakabintas Luvre. Ji iki šiol traukia būrius žmonių.

Net ir tada, kai ji buvo atidengta viešai, nedaug žmonių įvertino puikų meno kūrinį. Jis net nesulaukė dėmesio ir pagyrų, kurių nusipelnė. Palyginti, Mikelandželo ir Rafaelio darbai buvo vertinami rimčiau ir buvo populiaresni.

Po pusės amžiaus Prancūzijos poetai simbolistai padėjo pagrindus, kurie paskatino susižavėjimą šiuo meno kūriniu. Svarbu tai, kad jis užmezgė ryšį su atgimimo arba Renesanso judėjimu.

Beveik kiekviename jų eilėraštyje kalbama apie „femme fatale“ – moterį, kuri, kaip teigiama, buvo pavojinga gundančiu būdu.

Pasaulinio tyrimo objektas dėl Monos Lizos paveikslo
Po to, kai paveikslas dingo, jis tapo simboliu, signalizuojančiu apie dramą bei intrigą. Keletas italų vyrų, kurių lyderis buvo buvęs muziejaus darbuotojas, slapta pateko į muziejų ir nesunkiai pabėgo su paveikslu.

Teigiama, kad gražią sekmadienio popietę jis tiesiog išėjo su kūriniu.

Šis konkretus apiplėšimas arba apiplėšimas sudomino žiniasklaidą, nes tapo svarbiausia naujiena. Apie jį rašė viso pasaulio laikraščių antraštės. Praeiviai būriavosi toje vietoje, kur anksčiau kabojo paveikslas. Pavogto paveikslo paslaptis galiausiai tapo šiuo didžiuliu tarptautiniu 1913 m. žygiu.

Kai paveikslą pavogęs vyras, vardu Vincenzo Perugia, bandė jį paguldyti parduodamas kitam Florencijoje gyvenančiam meno kūrinių prekeiviui. Taip „Mona Liza“ tapo populiariausiu kūriniu visame pasaulyje.

Kodėl Monos Lizos paveikslas toks garsus? – Penkios įdomios specialybės


Mona Liza yra vienas mylimiausių ir labiausiai vertinamų meno kūrinių visame pasaulyje. Besišypsančios damos portretas yra labiausiai vertinamas ir labiausiai aprašomas meno kūrinys visame pasaulyje.

Monos Lizos tapybos technika
Leonardo davė pradžią naujai technikai, vadinamai SFUMATO, kurią sudarė įvairių rūšių atspalvių, tonų, taip pat spalvų taikymas. Ji padėjo konstruoti išbaigtas kūrinio ribas, užuot naudojus kontūrus. Be to, ji sukuria pagrindinį eskizo karkasą.

Jos antakiai
Kelios teorijos rodo, kad antakių nėra. Tuo tarpu kiti sako, kad tai tam tikras tais laikais vyravusios mados ženklas. Be to, kiti sako, kad kūrinys nebuvo užbaigtas.

Jos šypsena
Šypsena labai charizmatiška. Tai šypsena, atsiradusi dėl Leonardo SFUMATO technikos, kurią, kaip įrodyta, pavyko išgauti naudojant net 40 plonų ir plonų lako sluoksnių.

Apiplėšimas
Kai meno kūrinys buvo pavogtas, sukelto triukšmo buvo daugiau nei pakankamai, kad visame pasaulyje būtų sukurtos antraštės. Štai kodėl į muziejų plūdo žmonės, norėdami pamatyti vietą, kurioje kadaise kabojo garsusis paveikslas.

Kilmė
Paveikslo objektas yra Lisa Gherardini, kurios vyras (Francesco Del Giocondo) užsakė šį meno kūrinį. „Mona Liza“. Išvertus tai reiškė „Mano ponia Liza“, t. y. mandagus kreipinys „mano mylima ponia Liza“.

Ji mylima dėl tam tikros priežasties
Legendinių meno kūrinių vertinimas bėgant metams maksimaliai išaugo. Monos Lizos atveju prireikė maždaug trijų šimtmečių, kad portretas sulauktų pagarbos verto pripažinimo.

Viena iš priežasčių, kodėl jis tapo toks garsus, yra specialios technikos naudojimas. Leonardas da Vinčis naudojo naują ir kitokį teptuko potėpį, kad nutapytų paveikslą. Spalvos tokios tamsios todėl, kad Leonardas dar nebuvo ištobulinęs šios ypatingos technikos.

Dėl paveikslo kovojo Luvras. Galiausiai jie nusileido dėl reikalavimų, kuriuos kėlė muziejaus lankytojai, gausiai susirinkę pamatyti gražių Lizos akių.

Dabar paveikslas saugiai ir tvirtai kabo parodų erdvėje, kuri yra klimato kontroliuojamoje ir neperšaunamoje patalpoje. taigi suprantame, kodėl Monos Lizos paveikslas toks garsus!