Spotify

Trumpa Spotify istorija ir ateities planai

Technologijos Verslas

„Spotify“ įkūrėjai teigė norintys, kad iki 2030 m. jų muzikos transliavimo paslauga naudotųsi milijardas žmonių.

Vienas iš įkūrėjų Danielis Ekas taip pat sakė, kad jų tikslas – per 10 metų pasiekti 100 mlrd. dolerių apyvartą, o tai reikštų dešimteriopai didesnes pajamas.

Tai gana aukštas tikslas, tačiau jis neatrodo neįmanomas beveik visur esančiam muzikos srautinių transliacijų operatoriui.

Tačiau kaip mes čia patekome?

Trumpa „Spotify“ istorija

2021 m. „Spotify“ apyvarta siekė 9,6 mlrd. eurų, o iki šių metų pirmojo ketvirčio pabaigos suskaičiavo 422 mln. vartotojų.

Tai didžiulis pasiekimas dviem jos įkūrėjams – Ekui ir Martinui Lorentzonui, dviem švedų verslininkams, kurie 2006 m. savarankiškai įkūrė bendrovę.

XX a. 2 dešimtmečio viduryje mažėjant fizinių muzikos įrašų pardavimams, muzikos pramonė atsidūrė aklavietėje. Nelegalus dalijimasis muzika tarp lygiaverčių vartotojų buvo palengvintas tokiomis paslaugomis kaip „Napster“ ir „Limewire“, o muzikos pramonė stengėsi neatsilikti nuo interneto.

Maždaug tuo pačiu metu kompanija „Apple“ pristatė „iTunes“, kuri leido naudotojams pirkti muziką skaitmeniniu būdu.

Tačiau Ek ir Lorentzenas matė nelegalių dalijimosi failais svetainių modelį ir pamėgo laisvę turėti visą norimą muziką lengvai prieinamą. Jie nenorėjo, kad visą muziką vėl būtų galima pirkti atskirai. Jie norėjo kažko kito.

Taigi buvo sukurta „Spotify“

Teisėta forma to, ką siūlė „Napster“, su vientisa transliacijos galimybe.

Vartotojai būtų galėję iškart klausytis norimų dainų, nelaukdami atsisiuntimo, ir būtų galėję rinktis iš neribotos bibliotekos.

Dabar tai gali atrodyti savaime suprantama, bet 2006 m. tai buvo revoliucinga.

Ek tikėjo, kad jei nebus jokio vėlavimo klausantis dainų, žmonės noriai mokės prenumeratos kainą, užuot laukę, kol nelegaliai atsisiųs dainas.

„Tiesiog tikrai tikiu, kad jei sukursime tinkamą produktą, kuris yra geresnis už piratinį, žmonės ateis“, – sakė jis 2011 m.

Jis buvo teisus. 2007 m. buvo paleista beta versija, o paprastas programėlės išdėstymas, dėmesys grojaraščiams ir vientisa patirtis lėmė, kad ji greitai sulaukė sėkmės. 2010 m. pradėjusi veikti Jungtinėje Karalystėje, o 2011 m. – JAV, ji sulaukė vartotojų antplūdžio, ir bendrovė niekada nebesigręžiojo atgal.

Kas toliau laukia „Spotify“?

Pereikite į 2022 m. ir „Spotify“ bus didžiausias muzikos transliavimo rinkos žaidėjas.

Nepaisant to, kad jos vientisos srautinio siuntimo paslaugos konkurentai yra „Amazon“, „Apple“ ir „Tencent“, niekas neturi tokio didelio pyrago gabalo kaip „Spotify“, kuri užėmė 31 proc. rinkos.

Iki 2030 m. „Spotify“, siekianti pasiekti milijardą vartotojų, nerodo jokių ženklų, kad norėtų sulėtinti tempą.

„Spotify“ logotipas puošia Niujorko vertybinių popierių biržą, nes 2018 m. bendrovė tapo vieša.
Transliuotojas turi naudotojų 183 šalyse ir neseniai investavo daugiau nei 1 mlrd. dolerių į podkastų kūrėjus, kad papildytų savo muzikos pasiūlą.

Pasak turinio ir reklamos direktorės Dawn Ostroff, podkastų kūrimas gali tapti 20 mlrd. dolerių vertės galimybe.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl „Streamer“ toliau sėkmingai veikia, yra ta, kad didžiausia jo rinka yra Europa, o ne JAV, kur didesnę konkurenciją sudaro technologijų milžinės.

Paklaustas, ar „Spotify“ nerimauja, kad technologijų milžinės „Apple“ ir „Amazon“, naudodamosi savo didžiuliu finansavimu, gali pralenkti muzikos paslaugą, Ek nesutriko.

„Tai didžiulės bendrovės. Be jokios abejonės“, – sakė jis. Tačiau jis pažymi, kad jų specifiškumas yra privalumas.

„Mes iš tikrųjų orientuojamės tik į garso įrašus“, – sakė Ekas. Ir aš manau, kad šiais laikais reikia labai, labai aiškiai suformuluoti savo prekės ženklą, kas jūs esate vartotojams, kad jie tai priimtų. Ir geriausia patirtis laimi. Dabar prie to pridedame ir geriausią turinį. Dabar tai yra „Spotify“.“